«Банк - це таке місце, де тобі позичають парасольку в гарну погоду і просять її повернути, коли починається дощ»

Безкоштовна земля: як отримати 2 гектари

Безкоштовна земля — кожному українцеві. Це не акція і не жарт, а майже двадцятирічне законне право. Правда, користувалися ним до сих пір лише одиниці.

Майже двадцятилітнє законне право кожного українця — безкоштовний клаптик землі. Правда, користувалися ним до сих пір лише одиниці. Але зараз, коли українською землею офіційно дозволили торгувати, все раптом усвідомили, який актив лежить прямо під ногами.

З 2002 року, тобто моменту прийняття Земельного кодексу, кожен з нас має повне право на свої 2 гектара сільськогосподарської землі. Причому абсолютно безкоштовно! Наша Іра Прокоф’єва пішла подивитися, а де ж її гектари! Щоб розповісти вам: це ще реально?

Так як отримати свої 2 гектара, і хто і яку землю може тепер скуповувати

Кожен власник ось такого документа має право на 5 безкоштовних ділянок від держави — під садівництво, фермерство, будівництво, під дачу і навіть під гараж.

Але головне, не розкупляти всю суму за актом землю тепер. Коли в країні вже 4-й день дозволений продаж чорноземів. Принаймні таке питання ми не раз чули на цьому тижні. Тому вирішили перевірити, чи не продає хтось і наші гектари і по можливості їх перехопити.

В теорії все виглядає дуже просто. Крок перший: треба визначитися, де саме ви хочете отримати свої два гектара. Робити це повинні самостійно на публічній кадастровій карті, вона є у вільному доступі.

Це копітка справа розтягується на години. Адже розшукати вільний клаптик на засіяної блакитними значками карті — не так вже й просто. Фактично кожен метр землі вже кимось зайнятий.

І це головна відповідь на питання: чи не є відкриття ринку землі загрозою для ваших законних гектарів. Те, що дозволили продавати в країні, перш за все стосується вже розподіленої між селянами землі. Офіційно. Неофіційно це робили давно.

Купити землю зможуть тільки фізичні особи, які не фірма, а тим більше агрохолдинги. Та й то не більше ста гектарів в одні руки. І ще один важливий момент: мова йде тільки про паї. Комунальні та державні землі продавати заборонено.

Все що я можу — написати заяву на приватизацію, підклавши роздруковане фото з карти. І чекати. Місцеві депутати повинні дати вам дозвіл. Наступний крок — до землевпорядника, який розробить технічну документацію. Тобто визначить межі ділянки, присвоїть цільове призначення і дасть кадастровий номер. Четвертий крок — затвердження документів тіею ж місцевою радою. І це все — десь півроку біганини. Втім виходить, що бажані 2 гектара таки доступні.

Як така прекрасна теорія розбивається на практиці, добре знають вони — житель Одеської області Іван Кушніренко та його столичний адвокат Геннадій Сергієнко за свої 2 гектара б’ються в судах.

Втім питання справедливості таки зависає в повітрі. При створенні держави України кожен громадянин в ній отримав рівні права — серед них і ті два безкоштовних гектара. А це означає, що ти маєш право їх обробляти, або віддати іншому — продати і отримає гроші. Але так виходить, що одні цим правом скористалися, а іншим, здається, нічого не світить.

Зараз найдешевший гектар коштує 23 тис. гривень. За менше продавати заборонено. Контролювати всі земельні операції буде нотаріус. І процес абсолютно нешвидкий — близько півтора місяців на одну угоду по одному паю. Тому зрозуміло, перші офіційні продажі пайової землі навіть теоретично можливі лише в серпні. Ціна буде зростати, ажіотаж теж, а шанси отримати свій безкоштовний клаптик десь в чужій громаді — постійно падати. І це ще вступили в гру юридичні особи. Їм купувати можна буде тільки з 2024 року.

"VRV нерухомість" надає послуги

Індивідуальні консультації

індивідуальні
консультації

Організація і супровід угоди

організація
і супровід угоди

Використовуючи свій професіоналізм і багаторічний досвід роботи, «VRV нерухомість» запропонує кожному клієнтові оптимальне для нього рішення питань, пов’язаних з нерухомістю