Заміське житло різко подорожчає

За останній час серйозно подорожчали дерев’яні будматеріали, керамоблок та газоблок, арматура і навіть утеплювачі. В Україні зростуть ціни на заміське житло. Найбільш швидко це станеться у випадку з котеджами, які знаходяться в межах 30 км від Києва, з площею близько 70-100 кв. м. Вони обійдуться не менше ніж в $ 1, 2 тис. / кв. м, а середня ціна такого житла буде варіюватися в межах $ 1,2-1,7 тис. / кв. м.

Таким чином, за нинішнім курсом НБУ (27, 42 грн / $), ціна буде стартувати від 3,3 млн грн за будинок.

Таунхауси, в свою чергу, побудовані з використання керамоблока, при такій же віддаленості від столиці, будуть коштує від $ 800 до $ 1,5 тис. За «квадрат», спрогнозувала UBR.ua експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак.

Причина — у високому ще з минулого року попиту, що перевищує пропозицію забудовників, а також у зростанні собівартості будівництва через подорожчання будматеріалів.

Особливо помітно підскочили ціни на пиломатеріали, використовувані для будівництва дерев’яних будинків. Даний фактор вплине і на собівартість готових будинків з дерева.

Однак, стверджують наші співрозмовники, дерев’яні приватні будинки займають незначну частку української заміської забудови, особливо в масовому сегменті, і орієнтовані на більш заможних громадян.

У зв’язку з цим подорожчання дерев’яних будинків ринок не відчує настільки сильно, як в сегменті монолітно-каркасних приватних будинків. Їх ціну підштовхне подорожчання керамоблоков і арматури.

Будують новачки

Як зауважив нам гендиректор девелоперської компанії Greenol Олег Приходько, з 2020 року в Україні «спостерігається бум заміського будівництва».

Залишається він, вказує Вікторія Берещак, і в нинішньому році.

«Попит на котеджі не так ажіотажний, як минулого року, однак позитивна динаміка зростання зберігається на рівні 12% з початку 2021 року — це високий показник, враховуючи, що до 2020 року у нас взагалі була стагнація в цьому сегменті», — говорить Берещак .

Експерт висловила думку, що підвищений інтерес до заміської нерухомості зіткнувся з браком пропозиції на українському ринку. За словами Берещак, «бажаючи заробити легкі гроші», на ринок з недавніх пір зайшло велика кількість нових гравців, однак якісні девелопери все ще в дефіциті.

«Коли попит перевищує пропозицію, у власників з’являється можливість» крутити носом «і підвищувати ціни», — висловила думку експерт.

П’ятикратне подорожчання ДВП

Зростає і споживання будівельних матеріалів. За останній час найбільш сильно подорожчали пиломатеріали: дошки, бруси, ДВП І ДСП (деревоволокнисті та деревостружкові плити).

«Світовий індекс цін на пиломатеріали в четвертому кварталі 2020 року зріс на 8%, причиною цього було зростання попиту на необроблену деревину в Європі та Північній Америці. Найвищий темп приросту був відзначений в США, Канаді, Центральній Європі та Естонії», — розповів UBR.ua консультант компанії Pro-Consulting Андрій Мокряк.

За останній квартал ДВП, вказує Берещак, на товарній біржі в Китаї подорожчали майже в 5 разів, і зараз коштують $ 16 за плиту.

Дефіцит сировини

Як розповіли UBR.ua у відділі продажів компанії «Сучасні дерев’яні будинки» (СДД), де займаються як зведенням будівель, так і виготовляють для них матеріали, вартість клеєного профільованого бруса зросла з 15,5 тис. грн / куб. м до 17,5 тис. грн / куб. м.

І це ще не межа, кажуть продавці.

«Зараз ціна на сировину в ліспромгоспу зростає з кожним днем, з-за чого ми навіть не можемо сформувати вартість будинку для кінцевого покупця. Крім того, у нас немає можливості виконувати й виробничі замовлення: через високий попит з Китаю, Європи та Індії на сировину в Україні, тут виник його дефіцит», — вказали в відділі продажів СДД.

Як зазначає Андрій Мокряк, згідно з даними Держстату, індекс цін виробників промпродукції, що виготовляє вироби з деревини (в т.ч. використовувані й в новобудовах), виріс на 14% у квітні 2021 року, в порівнянні з аналогічним місяцем попереднього року.

Одночасно з цим зростають всі інші витратні частини підприємств, що в підсумку, прогнозують продавці, призведе до зростання вартості дерев’яної споруди для кінцевого замовника на 20-25%.

«За нашими останніми підрахунками, стартова вартість будинків виросте з $ 500-520 до $ 700 за квадратний метр», — заявили в СДД.

У Pro-Consulting констатують, що в середньому по країні дерев’яні будинки подорожчали на $ 100 / кв. м. Сьогодні, кажуть аналітики, за будинок «під ключ» просять $ 500-700 за «квадрат».

За підсумками 2021 роки ринок очікує ще один ціновий сплеск, прогнозують експерти.

Садиби стануть ще дорожчими

Приватне заміське будівництво активізувалося не тільки в Україні, але і в інших державах, в зв’язку з відновленням світової економіки у 2021 році.

Високі ціни на матеріали для будівництва будинків з дерева призвели до їх дефіциту в Росії, де зараз обговорюється можливість запровадження вивізного мита на сухі пиломатеріали (з вологістю менш як 22%).

Без цього заходу в російській Асоціації дерев’яного домобудівництва спрогнозували зростання вартості дерев’яних будинків без обробки на 20%, з обробкою (де використовується велика кількість деревини) — на 25-40%.

Проте в Україні ринок будинків, в яких основним матеріалом є дерево, не настільки розвинений. За словами Олега Приходько, близько 60% споруджуваних у нас заміських будинків — монолітно-каркасні, які заповнюються газоблоків (піноблок).

«Якщо люди розглядають заміський будинок не як дачну резиденцію, а як постійне місце проживання, то, звичайно, вони віддадуть перевагу більш капітальним домівкам, ніж дерев’яним», — пояснив директор Greenol Приходько.

Підтверджує низький попит на дерев’яні будинки серед українців і статистика компанії СДД, де розповіли, що основна частина їх покупців знаходиться за кордоном. За минулий рік, наприклад, у них зовсім не було замовлень всередині України.

«Навіть якщо взяти радіус 60-70 км від Києва, то в його межах частка повністю дерев’яних будинків становить приблизно 23% ринку. Якщо враховувати тільки міста-сателіти, то показник буде ще нижче», — додає Берещак.

На її думку, через зростання вартості пиломатеріалів на 10-15% можуть подорожчати приватні дерев’яні садиби в рекреаційних зонах, зокрема, в Карпатах. Але в цілому, тому, що ринок невеликий, зростання не стане для нього смертельним.

«Повністю дерев’яні будинки будуються, як правило, тільки за авторським дизайн-проекту або під конкретного замовника», — пояснила Берещак.

Влітку чекаємо стрибка цін на доступні будинку

Серійна котеджна забудова також подорожчає, але головним чином шляхом зростання інфляції в 8, 5%, а також — цін на інші будматеріали.

«Арматура стрибкоподібно дорожчає в середньому на 30% в останній період. Для серійного будівництва — таунхаусів і сітіхаусов — це має більше значення. Також не хоче знижуватися в ціні керамоблок і газоблок. Позитивна динаміка зростання є навіть по утеплювачам. В цілому, в залежності від категорії, матеріали продовжують дорожчати в межах 9-15% «, — говорить Берещак.

В цілому, посилається Олег Приходько на заяви Союзу виробників будматеріалів, через що збільшилися витрат на енергоресурси, транспорт і зарплати, а також на тлі початку будівельного сезону навесні, в Україні вже на 10-15% зросли ціни як на іноземну, так і на вітчизняну сировину.

За літо ціни на нього підскочать ще на 20-25%. Найбільш сильно, через низьку маржинальність проекту для забудовника, це відіб’ється на найдешевшому сегменті приватних будинків, які перебувають у значній відстані від Києва.

Ринок захлинеться від нових проектів

Проте в майбутньому ціна на заміське житло буде поступово знижувати динаміку зростання, впевнена Берещак.

«Думаю, що пройде максимум рік і ринок просто захлинеться в кількості нових неліквідних проектів. Але чи збережеться нинішній рівень попиту — я не впевнена», — додала вона.

Крім цього, до того, щоб скинути розцінки на класичне заміське житло, забудовників будуть підштовхувати конкуренти — багатоквартирні заміські будинки сучасних форматів.

У найближчих до Києва сателітах, вказує експерт, є багатоквартирні будинки з великою прибудинковою територією, садами, скверами та парками, а також рекреаційними об’єктами, озерами.

Також розвиваються і мікс-формати: квартири з двориками, патіо, лаундж.

«Як не крути, будинок все-таки коштує дорожче, враховуючи покупку землі. Таунхауси до 40 кв. м вже зараз, хоч їх навіть в межах 30 км від Києва можна знайти за ціною $ 700-800 за» квадрат «, як правило, не виграють конкуренцію у сучасних заміських багатоквартирних проектів, тому, що не мають інфраструктури», — пояснила Берещак.

"VRV нерухомість" надає послуги

Індивідуальні консультації

індивідуальні
консультації

Організація і супровід угоди

організація
і супровід угоди

Використовуючи свій професіоналізм і багаторічний досвід роботи, «VRV нерухомість» запропонує кожному клієнтові оптимальне для нього рішення питань, пов’язаних з нерухомістю