Леонід Кравчук, цитати першого президента

Збір коштів на підтримку

української армії

Національний банк України

Національний банк України

спецрахунок на потреби армії

"ВIЛЬНI — ЮА"

"ВIЛЬНI — ЮА"

некомерційна благодійна організація

Леонід Кравчук, який помер 10 травня, залишиться в українській історії не лише першим президентом та однією з ключових дійових осіб розпаду СРСР, але й автором десятків неординарних політичних висловів, на які завжди був щедрим.

1. «Маємо те, що маємо».

Після 30 років незалежності України точаться суперечки про точне першоджерело цієї фрази, однак вважається, що Леонід Кравчук сказав її на початку 90-х в одному з інтерв’ю. То були роки першої в Україні парламентської кризи, яка зрештою призвела до позачергових президентських виборів і приходу до влади Леоніда Кучми. Фраза, якою Кравчук охарактеризував складну політичну ситуацію в країні, згодом швидко стала «народною», а в 2002 році дала назву для автобіографічної книги першого президента (Маємо те, що маємо: Спогади і роздуми). «У ній йдеться про те, що ми мали, що маємо, і чи можемо мати краще, адже заслуговуємо набагато більшого, ніж маємо», — коментував тоді свої мемуари Леонід Кравчук.

2. «Як змінили більшовицьку систему? Всі захотіли. […] Я прийшов і сказав: я в тій системі більше жити не хочу. Я підписав про заборону КПУ документ, я підписав всі документи про незалежну Україну і став людиною, яка любить свою землю. Що тут особливого? Якщо людина відчує, що дороги назад немає, вона приймає історичні рішення».

Такий «рецепт» розвалу СРСР Кравчук озвучив в 2011 році в ефірі Шустер Live, коментуючи можливість змін та вдосконалення політичної та судової систем в Україні при президенті Вікторі Януковичі.

3. «Незалежність прийшла в Україну несподівано — прилетів Кравчук і привіз її на тарілочці з блакитною облямівкою».

Кравчук полюбляв підкреслювати свою участь у підписанні Біловезьких угод (грудень 1991 року), які зафіксували припинення існування СРСР. Наведена цитата — з інтерв’ю журналу Корресподент 2006 року, яке Кравчук дав виданню до 15-річчя тих подій у Білорусі. Їх він вважав «епохальними» та ображався, що «історичне значення біловезьких подій у демократизації простору колишнього СРСР по-справжньому не оцінене».

4. «Я буду говорити з ким завгодно, але я ніколи не підпишу документ, який зашкодить Україні. Ті ультра-патріоти, які мене критикують, що я з кимось говорю, вже підписали Мінські домовленості, де ми до сьогоднішнього дня не можемо зайняти точну і зрозумілу позицію».

Так у серпні 2020 року Леонід Кравчук прокоментував своє призначення головою української делегації в мінській ТКГ щодо Донбасу. За свою схильність домовлятися з усіма сторонами, щоразу змінювати політичні табори та шукати залаштункових компромісів перший президент України роками мав прізвисько «Хитрий Лис», а також був героєм класичного анекдоту перших років незалежності (у якому на пропозицію взяти парасольку в дощ відповідав: «Нічого, я якось поміж крапельками»).

5. «Найбільша помилка Януковича у тому, що він зголосився бути президентом».

Таку оцінку Кравчук дав через кілька років після Революції гідності, в інтерв’ю Дмитру Гордону в лютому 2017 року. Тоді ж він заявив, що «соромно має бути українському народові за те, кого він обирав». «Я не голосував за Віктора Федоровича і тому особливого сорому не відчуваю», — додав перший президент України.

6. «Цілуйтеся, але не лягайте до ліжка. Не йдіть до чужого дому — майте власну квартиру.Ось якою має бути політика. Прийде час — і Росія скупить Україну. Тоді вона запропонує вже більш жорсткі форми об’єднання».

У 2010 році Леонід Кравчук саме так оцінював ризики українсько-російських відносин, застерігаючи від надмірного зближення з Москвою. Хоча на початку 1990-х він відстоював необхідність особливих відносин України, Росії та Білорусі, заявивши в телеінтерв’ю ще до розвалу СРСР: «Є багато в нас республік. Але є три республіки, Росія, Україна та Білорусь. Не виключаючи інших республік — з усіма в нас міцні, потужні зв’язки, — але мені б хотілося, щоб приклад таких зв’язків, як це було завжди в історії, показали ці три республіки».

7. «Нам не треба забирати Крим, він сам до нас прийде. Тому що Росія все більше показує свою нездатність керувати ним».

Навесні 2018 року Леонід Кравчук припустив, що такий варіант повернення Криму можливий, хоча раніше дотримувався протилежної думки. У 2016 році в інтерв’ю 5 каналу він заявляв: «Я коли чую, як наші лідери говорять: „Так ми повернемо, Крим — наш“, — ну, для чого обманювати самих себе і український народ? Не повернемо через краще життя в Україні, не буде ніколи того, щоб Крим сказав: „Ми підемо назад в Україну“. Росія не дозволить».

8. «Не треба думати, що такий поганий [лише] Путін. Він дійсно своєрідна людина, вихована в кадебістських кабінетах. Але думають так, як Путін, і думали так, як Путін, більшість російських керманичів».

Таку оцінку російської політичної еліти та господаря Кремля Леонід Кравчук дав у 2016 році в інтерв’ю 5 каналу.

9. «Зброя почищена і готова. Буду стріляти до останнього — поки руки зброю будуть тримати і поки бачити ворога буду. Я його, сучого сина, до себе не запрошував. Сам прийшов. Я його вб’ю. Що буде далі? Мені не цікаво, але я його вб’ю».

У квітні 2021 року, коли Росія стягнула рекордну кількість військ до кордонів України, Кравчук в ефірі телеканалу Україна 24 саме так прокоментував загрозу повномасштабного вторгнення Москви. У 2019 році в інтерв’ю журналу НВ перший президент розповідав, що турбота про особисту безпеку для нього давно стала звичкою. Відповідаючи на бліц-запитання про те, чого він боїться, колишній політик сказав: «Нічого не боюся. Я вже дуже давно сплю зі зброєю і навіть свою охорону попередив, що якщо до мене хтось захоче прийти вночі в гості, то стріляю на ураження. Я незваним гостям не радий». Кравчук не уточнив, з якою саме зброєю він звик спати, проте своєю найдорожчою покупкою за останні десять років назвав рушницю фірми Merkel.

10. «Якщо комусь у Кремлі прийде у голову божевільна думка напасти на Україну, я переконаний, що Європа з Україною, світ, США з Україною, це буде останній цвях для Росії».

Цей коментар Кравчук, озвучений в ефірі телеканалу Україна 24 у квітні 2021-го, також стосувався тоді ще тільки ймовірного вторгнення РФ через сім років війни на Донбасі. Тоді політик зазначив, що поділився такою своєю думкою із російським представником в ТКГ Борисом Гризловим.

"VRV нерухомість" надає послуги

Індивідуальні консультації

індивідуальні
консультації

Організація і супровід угоди

організація
і супровід угоди

Використовуючи свій професіоналізм і багаторічний досвід роботи, «VRV нерухомість» запропонує кожному клієнтові оптимальне для нього рішення питань, пов’язаних з нерухомістю