«Банк - це таке місце, де тобі позичають парасольку в гарну погоду і просять її повернути, коли починається дощ»

Середня ціна квартир, виставлених на продаж на вторинному ринку України за жовтень-листопад 2021 року, зросла на 9, 6% – до $988/кв. м із $901/кв. м.

Про це свідчать результати дослідження вторинного ринку нерухомості України, проведеного Асоціацією фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АСНУ) спільно з Геоінформаційним порталом «Увекон».

«Загалом по Україні ціна на однокімнатні квартири збільшилася в середньому на 5, 3% (з $951 до $1001/кв. м), двокімнатних – на 7, 3% (з $860 до $923/кв. м), на трикімнатні – на 10, 2% (з $879 до $968/кв. м), чотирикімнатних — на 12, 8% (з $1227 до $1308/кв. м)», — повідомив генеральний директор групи компаній «Увекон» Володимир Шалаєв.

В обласних центрах спостерігався аналогічний тренд: за жовтень-листопад, у порівнянні з вереснем, середня вартість квартир на вторинному ринку зросла на 8, 7% — з $1123 до $1223/кв. м.

Однокімнатні квартири подорожчали в середньому на 4, 4%: із $1073 до $1120/кв. м, двокімнатні – на 5, 4%: з $1057 до $1114/кв. м, трикімнатні – на 11, 5%: з $1088 до $1212/кв. м, чотирикімнатні – на 10, 2%: з $1591 до $1752/кв. м.

Найвище зростання цін зафіксовано у Києві, де вартість квартир на вторинному ринку зросла в середньому на 13, 2%. До кінця листопада середня вартість 1 кв. м житла перевищила позначку $2100.

В той самий час, збільшення цін в інших містах-мільйонниках не було таким стрімким.

У Дніпрі ціна квартири на вторинне житло за жовтень-листопад зросла на 4, 1%, у Львові – на 5, 3%, в Одесі – 2, 1%, Харкові – 4, 7%.

Темпи зростання цін на вторинному ринку житла в інших обласних центрах не перевищили 5%, а у деяких містах були практично нульовими (Кропивницький – 0, 1%, Чернівці – 0, 2%).

Оскільки високі темпи зростання цін зафіксовані лише у Києві, це може свідчити про локальний та тимчасовий характер цінової кон’юнктури на вторинному ринку квартир.

«Темпи зростання цін на вторинному ринку житла в усіх регіонах України, крім Києва, були нижчими від прибутку від альтернативних джерел інвестицій, таких як купівля облігацій внутрішньої державної позики та розмір % за банківськими депозитами», — зазначив Шалаєв.

Експерт вважає, що на нинішньому етапі у населення та бізнесу з’явилася альтернатива для інвестицій, дохід яких покриватиме інвестиційні ризики.

«Ліквідність інвестицій в облігації та депозити вища за вкладення коштів у житло. Тому кількість охочих купувати житло як інвестицію в економічних умовах, що склалися, стає дедалі меншою”, — підкреслив він.

Одночасно, як зазначив керівник «Увекона», охочих продати свої квартири на піку цін стає дедалі більше.

«Майбутня цінова динаміка на житловому ринку залежатиме від економічної та політичної ситуації в Україні. З огляду на наявні ризики можна прогнозувати стабілізацію цін на ринку житла України», — резюмував Шалаєв.

Своєю чергою президент АСНУ Юрій Піта, коментуючи результати дослідження, зазначив, що зростання цін виставлених на продаж квартир не є достатньо обґрунтованим.

Він нагадав, що з січня по вересень 2021 р. реальна вартість житла на вторинному ринку в найбільших містах України зросла в середньому на 15-17% і досягла максимальних позначок, що відповідають платоспроможному попиту.

«Зараз ціна продажу квартир на вторинному ринку в середньому на 10-12% нижча за вартість заявленої продавцями. Відповідно, щоб продати квартиру, власнику доведеться або суттєво знижувати свій «апетит» до прибутку, або чекати кращих часів, коли доходи громадян суттєво зростуть і, відповідно, збільшиться попит», — вважає експерт.

Збільшення вартості житла на вторинному ринку, на думку спеціаліста, пояснюється «підтягуванням» цін до вартості квартир на первинному ринку. Проте, як зазначив Піта, однією із причин зростання квадратних метрів на первинному ринку є збільшення собівартості будівництва. Він також не виключив, що завищена ціна квартир стала наслідком недостатньо коректної роботи модуля оцінки об’єктів нерухомості Фонду держмайна України, інформація до якого надходить від оцінювачів, публічних джерел та нотаріусів.

«На відміну від первісного ринку, фактор собівартості квартири взагалі не є критерієм оцінки реальної вартості житла. Тому «підтягування» цін до первинного ринку завжди має спиратися на реальний попит. В той самий час некоректна оцінка об’єкта, виставленого на продаж, може вводити в оману «як продавців, так і покупців”, — наголосив він.

На його думку, у найближчі три-чотири місяці переважна більшість продавців буде змушена знизити вартість виставлених на продаж будинків.

“Попит на вторинному ринку суттєво обмежений. Відповідно покупці шукатимуть квартири, враховуючи не тільки суто технічні характеристики об’єкта, але переважно їх вартість. Люди шукатимуть житла, де ціна для них буде «підйомною» або будуть змушені відкласти покупку на невизначений термін», — сказав Піта.

Експерт нагадав, що на вторинному ринку житла протягом 2021 року не було жодних ознак ажіотажу чи обмеженої пропозиції, які б теоретично вплинули на зростання вартості квартир. До того ж розповів він, ринок живе за умовами покупця, кількість яких протягом останніх кількох місяців скоротилася більш ніж на 20%.

«Зменшена кількість потенційних покупців, обмежені фінансові можливості переважної більшості громадян, недостатньо активна іпотека як потенційно вагоме джерело наповнення попиту в найближчі місяці можуть порівняти заявлені продавцями ціни до цін реальних угод», — підсумував Піта.

У ході дослідження було проаналізовано 260 тис. пропозицій, виставлених на продаж загальною площею 1 млн 670 тис. кв. м.

"VRV нерухомість" надає послуги

Індивідуальні консультації

індивідуальні
консультації

Організація і супровід угоди

організація
і супровід угоди

Використовуючи свій професіоналізм і багаторічний досвід роботи, «VRV нерухомість» запропонує кожному клієнтові оптимальне для нього рішення питань, пов’язаних з нерухомістю